magyardeutsch

Mikonya József

Sportcsarnok

A Tatabányai Erkel Ferenc Zeneiskola Tarjáni Telephelye

A Tatabányai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola tarjáni telephelyének bemutatása

Iskolánkban működő kihelyezett tanszakok:

Rézfúvós tanszak Tanár: Szicsó István (hétfő, szerda)

Tanár: Nagy Kristóf (hétfő, csütörtök)

Fafúvós tanszak Tanár: Kerti István (kedd, csütörtök)

Szolfézs Tanár: Szabóné Lakatos Judit (péntek)

y

A Tatabányai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Tarjánban 2015 februárjában nyitotta meg kapuit, azóta működik ott ez a fajta intézményi oktatás.

2015-ben 1 zenetanárral és 10 növendékkel indult a képzés, majd az évek folyamán gyarapodott a létszám, mára négy kolléga dolgozik a telephelyen, valamint 35-40 növendék részesül művészeti nevelésben.

A település német nemzetiségi mivoltának köszönhetően a helyi közösség kifejezetten nagy figyelmet fordít a hagyományok ápolására, valamint a zenei kultúra fejlesztésére. Ezekben a feladatokban tudja a Tatabányai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola a Tarjáni Német Nemzetiségi Általános Iskola munkáját segíteni, kiegészíteni, színesíteni a zenei képzésben résztvevő gyerekek bevonásával.

A tarjáni növendékek kimagasló eredményeket értek el a magyarországi zenei megmérettetéseken, valamint rendszeres szereplői a tarjáni és környékbeli zenei, egyéb művészeti, állami rendezvényeknek.

2018-ban Klinger Konrád Kisújszálláson, az Országos Kürtversenyen 3. helyezést ért el, majd 2021-ben felvételt nyert a győri Richter János Zeneművészeti Szakgimnáziumba.

A rézfúvós tanszak szinte minden tanulója tagja az Erkel Fúvószenekarnak, ahol minden évben Megyei Fúvószenekari Fesztiválon vesznek részt, és tanévenként 4-5 fellépésen játszanak.

A 2024- ben 75 éves Tatabánya Város Fesztivál Fúvószenekarába minden évben csatlakoznak az Erkel Fúvószenekar nagyobb növendékei. Jelenleg 12 tag tarjáni növendék tagja ennek a zenekarnak is. Kétévente a Regionális Rézfúvós Fesztivál és az Erkel Kortárs Háziverseny rendszeres fellépői a gyerekek, ahonnan kimagasló eredményeket hoznak. Az idei tanévévben Senkár Laura kürt szakos tanuló készül zenei pályára.

Ugyanez elmondható a Tarjánban működő fafúvós tanszakról is. A tanszak több növendéke állandó tagja a Tarjáni Fúvószenekarnak, az Erkel Fúvószenekarnak, a Tatabánya Város Fesztivál Fúvószenekarnak.

Rendszeresen részt vesznek művészeti rendezvényeken, versenyeken, regionális és országos szakmai kurzusokon. Számos arany minősítést, illetve első helyezést hoztak az Erkel Őszi Kortársművészeti napok versenyéről, a KomáromEsztergom Vármegye Művészeti Iskoláinak Fafúvós Fesztiváljáról, régiós, illetve országos rendezvényekről.

A tanszakon kiemelkedő munkát végez Gröschl Antal, De-Santa Maria Írisz, Hosszú Jana, Gröschl Elza, Molnár Zsófi. Gröschl Antal kimagasló eredményei között meg kell említeni a tatai Menner Bernát és Vincze Imre Szólóhangszeres verseny első díjat, a szombathelyi Sistrum Regionális Verseny arany minősítését, illetve a kiskunfélegyházi Országos Zeneiskolai Verseny első helyezését.

A tanszakról több növendék zenei pályára irányítható, az idei tanévben Gröschl Antal készül zenei gimnáziumi felvételire.

2831 Tarján, Rákóczi út 13.    tel.: 06-30/013 24 47    e-mail: tarjaniskola@gmail.com

Héregi telephely

Vértestolnai telephely