Európai egyetemek

Itáliai egyetemek

Az egyetemalapítási mozgalom a XIV. század második évtizedével kezdve Európa-szerte fellendült, amit sokan az 1317-es viennei zsinat nyomán kibontakozott egyházi reform-mozgalommal hoznak összefüggésbe. Folytatódott az itáliai egyetemalapítások sora: Perugia, miután már a XIII. század utolsó harmadában tervezte egyetem létrehozását, 1308-ban birtokába jutott az akkor már nélkülözhetetlen pápai jóvá-hagyásnak, és gyors virágzásnak indult főiskolájának négy fakultásán 1431-ben már 35 tanár tanított. Sienában 1321-ben, a Bolognából elvándorolt diákok alapítottak egyetemet, Veronában 1339-ben, Pisában 1343-ban, Firenzében pedig 1348-ban jött létre főiskola. Ezek különösebb hírnévre nem emelkedtek, és ha időnként mégis felkeresték tanulni vágyó külföldiek, többnyire egy-egy kimagasló tanáregyéniség tevékenysége vonzotta oda őket.