Bolognai egyetem

A tanulmányi rend Bolognában.

Az előadások itt is, mint Párizsban kétfélék : rendesek és rendkívüliek. Az előbbieket délelőtt, utóbbiakat rendszerint délután tartották. A tanítás módja lényegében ugyanaz, melyet a párizsi egyetemnél megismertünk. A tanár a szöveget olvasta, röviden összefoglalta a tartalmát, eloszlatta a látszólagos ellenmondásokat, kiemelte az általános jogszabályokat. A vitatkozások itt is megvoltak.

Tudományos fokozat kettő volt: a baccalaureatus és a doectoratus. A ius civile hallgatója öt évi tanulmány után jogot nyert egy titulusról, hat évi tanulmány után egy egész könyvről (rendkívüli) előadást tartani ; a kanonista négy évi hallgatás után a dekretálisok egy fejezetéről, öt év után egy egész dekretálisról tarthatott rendkívüli előadást. Ekkor lett baccalaureussá. A ius civile doctori fokozatához 8, a kánonjogihoz 6 évi tanulmány kellett, de körülbelül 10 évi tanul-mány után bárki doctor utriusque iuris lehetett. A jogi egyetemeken kívül megvolt Bolognában a szabad művészetek egyeteme, úgyszintén az orvosi és (1352 óta) a teológiai egyetem is, de jelentőségük mindvégig nagyon csekély volt. Mikor a középkorban a bolognai stúdiumról beszéltek, mindig a jogi egyetemre gondoltak.