Bolognai egyetem

A többi olasz egyetem

A bolognai egyetem valóságos anyaiskola volt. Belőle sarjadzott ki a leányegyetemek nagy száma, melyek minden tekintetben az archetípus szerint rendezkedtek be. Nem egy közülük szecessziónak köszöni keletkezését, ami úgy értendő, hogy a bolognai tanárok és tanulók időnként meghasonlottak a városi hatósággal s egy részük kivonult más olasz városba, ahol azután a bolognai minta szerint szervezett új egyetem keletkezett. Innen van, hogy a bolognai tanároknak meg kellett esküdniük, hogy másutt nem fognak jogot tanítani s a maguk részéről nem fogják megengedni, hogy a stúdiumot máshová vitessék. Mindamellett a jelzett előzmények után jöttek létre Vicenza, Arezzo, Padua, Vercelli, Pisa egyetemei ; ugyancsak a bolognai szervezethez alkalmazkodtak a többi olasz egyetem is, kivéve a római, nápolyi és firenzei studium generáléket. Rómában két egyetem is volt : egyik a pápai, mely vándorolt azaz : követte a pápát oda, ahol székelt (például Avignonba), a másik a VIII. Bonifacius által 1303-ban alapított Studium Urbis, mely később X. Leó idejében amazzal összeolvadt. Ez a két egyetem mindig abszolutisztikus módon kormá-nyoztatott. Nem volt egyik sem "tanulók egyeteme". A nápolyi (1224) sem volt az, mert mindig szorosan függött a koronától, valamint nem volt universitas scolarium a firenzei sem, mely egyébként két dologról nevezetes : arról, hogy legelső egyetem volt, mely a költészet (különösen Dante költészete) számára tanszéket szervezett; s arról, hogy ezen az egyetemen tanították legkorábban a görög nyelvet (1360).