Párizsi egyetem

A párizsi egyetem tekintélye

A párizsi egyetem hírneve, mellyel Abaelard korában dicsekedhetett, a későbbiekben még növekedett. Az egyetem vonzó ereje folyvást gyarapodott. Akik megfordultak Párizsban, nem tudtak betelni tudományos életének magasztalásával. Olyan volt ez a város az emberek szemében, mint a Jákob lajtorjája, mely a mennyekig ér s melyen angyalok szállnak fel s alá. Királyi város, melynek fénye úgy tündöklik a többi város fölött, mint a hold a maga fényével elhomályosítja a csillagokét. Párizs olyan volt, mint egy hatalmas folyam, mely számos ágra oszolva mérhetetlen területeket áztat vizével s útjában virágot s gyümölcsöt fakaszt mindenfelé. Ragyog, mint a Nap, tudománya fénysugaraival az egész Föld kerekségét megvilágítja, elűzi a tudatlanság homályát, eloszlatja a műveletlenség ködét, eltávolítja a járatlanság felhőjét, felidézi a felvilágosodás hajnalát, kitárja a megismerés titkát, megmutatja a tudás fénylő csillagzatát. Párizs a tudományok kitűnő városa, a műveltség kiváló iskolája, a bölcsesség leg-felsőbb műhelye és a tanulmányok leghatalmasabb gimnáziuma. A francia, angol és német egyetemek. A párizsi egyetem szervezete szolgált általában mintául a nyugat-európai egyetemeknek. Franciaországban a középkor végéig a párizsin kívül 16 egyetem, Angliában 2 (Oxford és Cambridge), Németországban 14. Az egyezés ténye természetesen csak a keretekre vonatkozott, mert ezeken belül kormányzati és tanulmányi tekintetben az anyagi erő, helyi és egyéb viszonyok szerint sokféle változattal találkozunk. Például a francia vidéki egyetemeken, melyeknek tanulmányi rendjére nagy hatással volt Bologna. , a facultas artium és a theológiai kar távolról sem voltak olyan jelen-tősek, mint e fakultások Párizsban dicsekedhettek. Viszont a jogi stúdium (különösen a világi jog tudománya) uralkodóvá lett valamennyiben, Montpellier kivételével, mely orvosi karáról volt híres.