A középkori egyetem

UNIVERSITAS

Professzor tanítványai körében

Magának az egyetem szónak eredendően semmi köze sincs tudományok vagy tanulmányok egyetemességéhez. Az universitas kifejezést a tizenkettedik századtól kezdődően egészen a tizennegyedik század végéig és a tizenötödik elejéig, igen tág értelemben használták. Általában jelölte a közös érdekü és jogi státusú emberek csoportját, magát a csoportosulást, de a mai értelemben vett testületet is. A skála az egyszerü szakmai szervezetektől egészen a törvényhatóságokig terjedt. Az universitas akadémiai kontextusban sem jelentette az egyetem elvont fogalmát, de az egyetemnek mint "entitásnak" a megnevezését sem. Egyszerüen tanárok és diákok csoportosulására vonatkozott, és tulajdonkeppen azokat a személyeket jelölte, akiket az adott egyetemi szervezet tömörített. Csak a tizennegyedik-tizenötödik század fordulójától kezdik -a collegium, a congregatio vagy a corpus mintájára- az universitas kifejezést az akadémiai testületek megkülönböztető terminusaként használni.