Párizsi egyetem

Az egyetem és a város kapcsolata

Az egyetemek, így a párizsi universitas esetében is elhanyagolhatatlan szempont volt a város és az intézmény kapcsolata. A nyugat-európai gazdasági, társadalmi változások indítják útjára, vagy erősítik meg a városiasodást, és juttatnak kiemelkedő szerephez egyes központokat. Város és egyetem viszonya ellentmondásos, de mégis a kölcsönös egymásrautaltság jellemzi őket. Hallgatók tömegeit, százait vonzó egyetem csak ott alakulhatott ki, ahol a város jól megközelíthető volt, nagy forgalmú és biztonságos utak vezettek hozzá, ahol a város fejlettsége lehetővé tette az összesereglő diákok és tanárok elszállásolását, ellátását.

A Sorbonne épülete

Ezzel egyidőben természetesen a diákok lehetővé tették a városi polgárság külön jövedelemszerzését, és az egyetem jelenléte mintegy gerjesztőleg hatott a város gazdasági fejlődésére, sőt érvényesülési lehetőséget nyújtott a polgárcsaládok gyermekei számára is. Az egymásrautaltság mégsem volt konfliktusmentes, hiszen az egyetemek, a diákok nem tartozhattak és nem is tartoztak a városi joghatóság alá, s ez a helyzet több középkori egyetem esetében súlyos összetűzésekhez vezetett a városi hatóságokkal.